לכתוב פלטפורמה מאפס? חלק ב׳

David Meir-Levy | 4/30/2020, 12:39:43 PM

לכתוב פלטפורמה מאפס? חלק ב׳

בהמשך לסיפור מהפוסט הקודם - הגעתי לוורדפרס, היה לי אחלה עיצוב, כלה פלאגינים שבעולם.

אז למה לוותר על זה?

נתחיל מעניין ברור - עבור משתמש הקצה, אותו אחד שמנהל את האתר של עצמו, כותב תכנים, פוסטים, מוצרים ועוד - וורדפרס היא פצצה של מערכת.

היא יודעת לספק את הסחורה:
יש לה רינדור צד שרת, כך שהפרמטרים שקשורים ל-seo שלה מעולים (בטח יותר מ-wix ודומיהם).
יש לה ממשק ניהול פצצה.
יש המון המון פלאגינים וטמפלייטים.
יש המון המון שרתי אחסון זולים מאוד, שיכולים לאחסן מערכת וורדפרס די בקלות, באמצעות העתק-הדבק ב-ftp. פרוטוקול שהוא בסה״כ ידידותי מאוד לאנשים פשוטים שאינם מתכנתים.

אפילו עדכון הגרסאות יחסית קל. לוחצים על עדכון בממשק הניהול - וזה קורה.

באמת, על פניו פצצה של דבר. אז למה לוותר על כל זה?

בתור אחד שרק רוצה לכתוב ולהנות מהכתיבה, הייתי מוכן בלי בעי ״לסתום את האף״ וללכת על וורדפרס, ולהתעלם מענייני הפיתוח.

היו לי רק כמה בקשות פשוטות..  רציתי לנהל את המערכת אצלי, ב-git repository. אח״כ רציתי להעלות את הפלטפורמה לקלאוד, עם כל מה שזה אומר - לעבוד בלי FTP (לפחות לא על השרת שעליו רצה האפליקציה) אלא להשתמש בסטורג׳ חיצוני בקלאוד בלבד.רציתי להתקין כמה פלאגינים חשובים, שגם שם, מסתבר, העלאת הפלאגין התבצעה דרך FTP לשרת, כדי ממש לבצע עריכה לקבצים שנמצאים בשרת. שזה אחלה פתרון לאתר סטנדרטי שיושב על חבילת אחסון בשרת פשוט כזה עם direct-admin או c-panel. כך גם עובדים עדכוני הגרסה למשל.

הצלחתי לעקוף את כל אלו, לסמלץ מה שצריך כדי שפלאגינים יותקנו אצלי על המחשב ולא בשרת המרכזי, כדי שאוכל לבדוק אותם, וגם אז זה הרגיש ממש מוזר. מה? אני אצטרך לעשות את זה בכל פעם?

עדכוני אבטחה שיוצאים מנקודת הנחה שהם יכולים לערוך את הקבצים ישירות על השרת שמפעיל אותם? או טמפלייטים ופלאגינים שמעורבים ישירות בקוד אחד של השני? ניהול גרסאות שמבוסס על מה שנמצא ב-FTP במקום ניהול גרסאות אמיתי? אין מצב שאני אוכל לעבוד עם זה בטווח הארוך.

אז רציתי להיפטר מהממונוליט, מה-FTP, מהקטע הזה שהפלטפורמה נוגעת לך בקבצים שנמצאים בשרת פרודקשן כדי לעדכן גרסה או דטא-בייס, ובעיקר - אם כבר לא וורדפרס, אז גם לא PHP..  לאורך השנים ספגתי רתיעה מהשפה הזאת. לא בהכרח node, אבל שתהיה שליטה לבחור. כי מי יודע מה יהיה בעתיד.
יותר מהכל, הדבר שלא יכולתי להתפשר לגביו - זה היכולת האדירה של וורדפרס להקים אתר מאפס למאה בשני קליקים, גם בשביל משתמשים לא טכניים. את זה אני רוצה יותר מהכל!

Related tags: 
Powered by © Greenpress 2019.